A tejfogak megfelelő ápolása ugyanakkora odafigyelést igényel, mint a maradó fogaké. A fogszuvasodás már nagyon korai időszakban, akár 6-9 hónapos korban elkezdődhet, főleg a tejmetszőfogakon. A helyes szájápolási rutin kialakítása gyermekkorban kiemelkedően fontos a későbbi problémák megelőzése érdekében.
Mi okozza a gyermekkori fogszuvasodást, és hogyan vegyük észre?
Elsősorban az édességek, az esti tea vagy kakaó felelősek ezért. Ha a gyermekek nagy mennyiségben fogyasztják ezeket az élelmiszereket, akkor lepedék képződik a fogakon. A lepedékben a baktériumok elszaporodnak, egyre több fogat támadnak meg és a cukrot savakra bontják, amelyek aztán megtámadják a fogzománcot.
A másik probléma az egészségtelen élelmiszerek gyakori és hosszú ideig tartó fogyasztása. A cukor ilyenkor fokozatosan összegyűlik a gyermek fogain, és egész nap tartósan roncsolja azokat. A legfőbb megoldás erre a csőrös poharakról, illetve az abban lévő cukros italokról való leszoktatás, és ehelyett a vízivás előnyben részesítése.
Hogyan lehet észrevenni a bajt?
Az első árulkodó jel a fogíny vörössége lehet, amely gyulladásos folyamatra utal, illetve a fogmosáskor jelentkező ínyvérzés is lehet a gyulladás következménye. Ilyenkor a megtelepedő baktériumok okozzák a gyulladásos tüneteket.
A kis fehér pontok, illetve csíkok a fogakon szintén jelei a korai fogszuvasodásnak. Ilyenkor még visszafordítható a baj, de fontos, hogy mielőbb kezdjük meg a kezelést, ugyanis a tejfogak szuvasodása sokkal gyorsabb folyamat, mint a maradó fogaké, 1-2 hónap alatt jelentősen romolhat a helyzet.
A fogszuvasodás és a gyulladt fogíny kezelése gyermekkorban
Az első és legfontosabb feladat a megelőzés. A gyermekek fogékonyak a tanulásra és az új rutinok bevezetésére, így fontos, hogy minél hamarabb elkezdjük a helyes fog- és szájápolási szokások kialakítását.
Naponta kétszeri alapos fogmosás, és egészséges étkezés az alapja mindennek, továbbá a fogorvos felkeresése minimum évente egyszer. A már meglévő szuvas fogakat pedig fontos, hogy idejében elkezdjük kezelni. Természetesen, amikor már előrehaladott szuvasodással találkozik a fogorvos, akkor betömi az érintett fogakat, illetve megoldja a visszafordítható problémákat egyéb módszerekkel.
Immár létezik egy fájdalommentes, természetes módszer a duzzadt, vérző, gyulladásban lévő íny gyógyítására, illetve a szuvasodás megelőzésére: ez nem más, mint a Miolite® polarizált fényterápiás eszköz használata. Ez a kis hordozható, biztonságos eszköz ideális kisgyermekek számára.
A napi kétszer 4 – 8 perc otthoni kezelési idő könnyedén elviselhető és fájdalommentes lesz számukra. Bármelyik felnőtt családtagjuk elvégezheti a kezelést, és nagy valószínűséggel hamar látható eredményt tapasztalhatnak majd.
- Nincs semmilyen káros mellékhatása, teljesen természetes gyógymód, amely már kisgyermekkortól alkalmazható.
- Fájdalomcsillapító hatásával megnyugtatja a gyulladt, duzzadt ínyt.
- A Miolite® polarizált fénykezelés vérzéscsillapító hatással is rendelkezik a vérlemezkék aktivizálásának köszönhetően.
Megfelelő rendszerességgel használva a fényterápiát, a kezdődő fogszuvasodás folyamata megállítható, sőt visszafordítható a gyógyító fény baktérium-elimináló hatása által, amit az immunsejtek aktiválásával, az immunrendszer védekező képességének mobilizálásával ér el. Érdemes tehát kisgyermekeknél ezt a természetes módszert alkalmazni, ha már kialakult a gyulladás, annak reményében, hogy megelőzhető a komolyabb fogszuvasodás az adott területen.